تولید و تجارت گوشت بوقلمون در جهان


در کشور لهستان و مجارستان نیز افزایش تولید مشاهده می شود. هر دوی این کشورها از پتانسیل گسترش تولید خوبی برخوردار هستند. این رشد ناشی از دو عامل ازرش پائین غذا در این کشورها و مجاورت آنها با بازار اروپا است.
تجارت جهانی گوشت بوقلمون خیلی مهیج نیست و کل پیش بینی امسال و تمام حجم صادرات سه سال گذشته بین 590000 تن تا 625000 تن بوده است. تنها صادر کننده عمده آمریکا و اتحادیه اروپاست. این دو سهم زیادی از تجارت جهانی بوقلمون را دارا هستند اما علائمی هست که نشان می دهد برزیل می تواند یک مدعی بر سر راه صادرات آمریکا باشد. غذای مصرفی و کارگر ارزانتر و نرخ ارزان تبدیل ارز باعث این پیش بینی شده است.
در این صورت صادرات برزیل افزایش خواهد یافت به طوریکه از رقم 26000 تن در سال 99 به رقم تقریبی 110000 تن در امسال خواهد رسید. همچنین بر اساس یک پیش بینی در 8 سال آینده این رقم به حدود 200000 تن خواهد رسید.
از سوی دیگر تنها 3 کشور عمده وارد کنندهئ گوشت بوقلمون هستند که عبارت اند از: مکزیک، اتحادیه اروپا، و روسیه.
نکته دیگر آن است که تنها در چند کشور معدود مصرف گوشت بوقلمون دارای رشد می باشد. در اروپا مصرف این گوشت با توجه به آمار سالهای گذشته بدون افزایش یا کاهشی به نظر می رسد و در حالت سکون است.
همچنین با توجه به پتانسیلهای موجود آمریکا گسترش این صنعت در آنجا نیز به طور مشخص محدود خواهد بود. از جمله این محدودیتها می توان به وجود گوشتهای متنوع با قیمتهای رقابتی در بازار آمریکا و این نکته که نسبت مصرف گوشت به ازای هر نفر از گذشته بالا بوده است اشاره داشت.
در انتها جداول زیر اطلاعات کامل تری در مورد تولید و عرضه و تقاضا در سطح جهان را نشان می دهند:
 

 

بوقلمون در طبقه بندی حیوانات از خانواده مله اگرینه (melegrine )و جنس مله اگریس ( meleagrinae ) میباشد در این جنس سه گونه وجود دارد که عبارتند از مکزیکی آمریکایی و هندو راسی دو گونه اول اجداد بوقلمون های فعلی بوده ولی گونه سوم هنوز به صورت وحشی باقیمانده است .
بوقلمون از کشور مکزیک به تمام جهان راه یافته در حالی که از نام آن اینگونه به نظر میرسد که منشا آن کشور ترکیه ( turkey ) است .

بوقلمون پرنده ایست که دارای جثه ای نسبتا درشت میباشد . بطور معمول وزن متوسط این پرنده در سنین بلوغ در نژاد درشت جثه نر حدود 10 تا 14 کیلوگرم و ماده این نژاد بین 7 تا 8 کیلوگرم و در نژادهای ریز جثه نر حدود 8 کیلوگرم و ماده حدود 5 کیلوگرم است . چنانکه ملاحظه میشود وزن جنس ماده در هر دو نژاد بمقدار قابل ملاحظه ای کمتر از نرهای همان نژاد است و شکل جنس ماده نیز ظریف تر و باریک تر از پرنده نر است .

سر حیوان نسبت به جثه ، در مقام مقایسه با سایر پرندگان ، کمتر از متوسط است و پوشیده از پوستی چین و کرکدار میباشد . در عقب سوراخ های بینی در جنس نر زائده ای گوشتی شکل وجود دارد که در حال عادی قریب به 5سانتی متر و در مواقع تظاهرات و تمایلات جنسی به 10 سانتی متر میرسد . معتقدند که این زائده و سایر زوائد ریز و درشت گوشتی که در قسمت های بدون پر یا کم پر حیوان وجود دارد نوعی وسیله حسی و مظهر واکنشهای حسی حیوان است . زیر گردن بوقلمون نیز پرده ای گوشتی شبیه به غبغب مشاهده میشود . پوست پشت سر حیوان از جمله زائده بزرگ در مواقع ابراز تمایلات حسی بخصوص جنسی، رنگهای مختلف به خود میگیرد ولی در حالت عادی قرمز گلی رنگ است .

در روی سینه بوقلمون ها دسته ای موی سخت وجود دارد که رشته های آن مانند سیم های فولادی نازک به نظر میرسد . این موها در سنین 2 تا 3 سالگی بدین شکل ظاهر میشوند . در جنس نر پرهای دم به علت داشتن عضلات نسبتا قوی میتواند بصورت چتر ( بخصوص در مواقع ابراز تمایلات جنسی ) درآید که بوقلمون نیز مانند طاووس از این نظر شهرت دارد .

/ 0 نظر / 326 بازدید